JOGOS UŽSIĖMIMAI
Vaikų ir jaunimo psichologinė sveikata tendencingai blogėja visame pasaulyje. Jungtinių Valstijų ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis vienam iš šešių 2-8 metų vaikui diagnozuojamas psichikos ar elgesio sutrikimas (1). Suprastėjusi vaikų sveikata – technologijų pasaulio pasekmė. Pasaulio sveikatos organizacija taip pat pabrėžia, jog laikas, praleidžiamas prie ekranų, nulemia vis mažėjantį vaikų fizinį aktyvumą (2). Rekomenduojama sėdimą laiką keisti į aktyvų ir kuo įvairesnį. Jogos taikymas vaikams gali padėti pasiekti teigiamų pokyčių tiek fizinės, tiek psichinės sveikatos atžvilgiu, kadangi jogą sudaro penki principai: tinkami pratimai, taisyklingas kvėpavimas, tinkamas atsipalaidavimas, tinkama mityba ir pozityvus mąstymas bei meditacija.
Spalio-gruodžio mėnesiais lopšelio-darželio ugdytiniai turėjo galimybę praktikuoti jogą. Visi užsiėmimai prasidėdavo pokalbiu – emocijų nagrinėjimu, norų ir lūkesčių išsakymu, įspūdžiu pasidalinimu. Buvo įdomu stebėti, kaip vaikams sekasi tyrinėti savo vidų, kaip jie kaskart tampa drąsesni išsakydami savo mintis. Po pokalbio atlikdavome kvėpavimo pratimą, kuris „užkurdavo“ mūsų organizmą darbui. Tuomet pereidavome į aktyvesnę jogos pozų (asanų) dalį, jas mokėmės žaidimo forma, su įvairiu inventoriumi (kamuoliukais, balionais, kilimėliu, jogos kortelėmis…), dirbome tiek savarankiškai, tiek porose. Natūralu, jog dirbant su vaikais, ne viskas vyko pagal planą. Užsiėmimų planą pakoreguodavo vaikų nuotaiką, energija bei, žinoma, norai. Atlikę aktyviąją veiklos dalį keliaudavome į atsipalaidavimą.
Nors atrodo sunku įvertinti šios veiklos naudą, tačiau grįžtamasis ryšys leidžia suprasti, jog tai buvo daroma ne veltui ir kiekvienas vaikas kažkuo praturtėjo. Džiaugiuosi, jog susitinkant vaikus darželio koridoriuose jiems kyla vis tie patys klausimai: ar ateisi pas mus šiandien? Ar bus šiandien joga? Tai didelė paskata nesustoti ir toliau dalintis jogos nauda vaikams.
- Children’s Mental Health, Data and Statisitics, Centers for Disease Control and Prevention. (2018). Available online at: https://www.cdc.gov/childrensmentalhealth/data.html (accessed March, 2019).
- World Health Organization. (2019). To grow up healthy, children need to sit less and play more. Priega internetu https://www.who.int/news/item/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more
Sveikatos priežiūros specialistė Evelina Jasevičiūtė