Lopšelio-darželio istorija
Lopšelis-darželis įsteigtas Kauno rajono savivaldybės tarybos 2021 m. rugpjūčio 26 d. sprendimu Nr. TS-301 „Dėl Kauno r. Garliavos lopšelio-darželio steigimo“. Nuostatai patvirtinti Kauno rajono savivaldybės tarybos 2021 m. rugsėjo 23 d. sprendimu Nr. TS-350 „Dėl Kauno r. Garliavos lopšelio-darželio pavadinimo pakeitimo ir Kauno r. Garliavos lopšelio-darželio „Uosiukas“ nuostatų patvirtinimo. Įstaiga įregistruota Lietuvos Respublikos Juridinių asmenų registre 2021-10-15. Oficiali įstaigos veiklos pradžia – 2021 m. spalio 20 d.
Lopšelis-darželis įsikūręs Kauno rajono savivaldybės administracijos iš privačių savininkų nuomojamame pastate (patalpose). Patalpų nuomos terminas – 5 metai.
Lopšelio-darželio veiklos pradžioje suformuota 12 ikimokyklinio ugdymo grupių. Lopšelio-darželio atidarymo dieną pradėjo veikti 10 grupių, nuo 2022 m. sausio 3 d. savo veiklą pradėjo dar 2 grupės (įstaigą lanko 186 vaikai).
Lopšelio-darželio savitumas
Lopšelis-darželis „Uosiukas“ įsikūręs naujai besikuriančiame Garliavos apylinkių seniūnijos rajone, kol kas nuošalioje vietoje. Darželio teritorija ribojasi su nuosavomis gyventojų valdomis, todėl vaikučiai turi galimybę stebėti vykstančius statybų darbus, o šalia esančiame dirbamos žemės lauke, stebėti augančias kultūras.
Įstaigos savitumui priskiriame išskirtines naujas, erdvias įstaigos vidaus edukacines erdves. Daug dėmesio skiriame ugdymą(si) stimuliuojančios aplinkos kūrimui, atsižvelgiant į jos saugumą, funkcionalumą, patogumą ir prieinamumą pagal vaikų amžių.
Lopšelyje-darželyje įrengtas logopedo kabinetas. Jame vyrauja kviečianti ir paslaptinga aplinka, kad vaikui būtų lengviau išlaikyti susidomėjimą veikla. Šiame kabinete ugdomi vaikai turintys kalbos ir komunikacijos sutrikimus.
Įstaigos pasididžiavimas – sensorinis kambarys. Sensoriniame kambaryje vaikai mokosi ir yra skatinami pažinti pasaulį, save naudojant pagrindinius pojūčius: regą, uoslę, klausą, kvapą ir skonį. Tokia aplinka suteikia galimybę jausti malonius prisiminimus, atsipalaiduoti, lavinti kūrybiškumą, vaizduotę. Kitaip tariant, tai yra vieta, kur vaikų fiziniams, socialiniams, emociniams, kalbos ir pažinimo įgūdžiams suteikiama begalinė galimybė toliau tobulėti savo tempu.
Ši multi-sensorinė erdvė gali būti lengvai modifikuojama, o joje visus pojūčius suaktyvina tos pačios arba skirtingos priemonės (burbulų vamzdis, palapinė, kamuoliukų baseinas, interaktyvios projekcijos ir kt.). Kambarys pažadina žmogaus emocinę būseną bei prisiminimus apie tam tikras patirtis. Dėl šios priežasties multi-sensorinė erdvė suteikia galimybę ne tik atsipalaiduoti, bet ir taikyti psichoterapinius metodus. Erdvę galima lengvai pakeisti kartu su joje esančiomis priemonėmis, kad jos atitiktų skirtingas temas, poreikius bei individualius užsiėmimo tikslus. Tai reiškia, kad jį galima lengvai pritaikyti įvairių rūšių tikslinėms grupėms (skirtingo amžiaus vaikams, suaugusiesiems). Pavyzdžiui, vaikų darželio sensoriniame kambaryje užduotys gali būti kuriamos pagal tai, kokias kognityvines funkcijas (dėmesį, atmintį, suvokimą ir kt.) ar įgūdžius (socialinius, emocijų pažinimo bei valdymo ir kt.) siekiama lavinti. Multi-sensorinė erdvė suteikia vaikams galimybę dirbti kartu, įsitraukti, atsipalaiduoti, dalyvauti, mokytis kaip individui ir kaip grupei saugioje bei draugiškoje aplinkoje.
Kambaryje yra trys 2 metrų aukščio burbulų vamzdžiai, keičiantys spalvą, švelniai vibruojantys, o juose plaukioja margaspalvės žuvytės. Galima ridenti ar dėlioti šviečiančius skirtingų dydžių geometrinius kūnus. Sienos ir lubos išmargintos judančiais vaizdais paslaptinga kosmoso tematika. Visi įrenginiai kambaryje kviečia tyrinėti, atitrūkti nuo įprastos aplinkos.
Burbulų vamzdis, pagrindiniai pojūčiai ir stiprios emocijos “gesinimas”… Kaip tai įmanoma praktiškai?
- Rega – stebėti besikeičiančias šviesas, žuvyčių judėjimą, kurti vaizdinius užsimerkus.
- Klausa – klausyti prietaiso skleidžiamą garsą (teikia nusiraminimą, nes panašų garsą girdi vaisius motinos įsčiose) arba skaityti relaksacijų tekstą, įjungti atpalaiduojančią ramią muziką.
- Lytėjimas – paliesti ir pajausti prietaiso skleidžiamą vibraciją, liesti malonų žaislą.
- Kvapas – užuosti kambario kvapą, atlikti dėmesingo kvėpavimo pratimus.
Kaip tai ramina? Panaudojus visus pojūčius yra nukreipiamas dėmesys nuo stiprios emocijos, kylančių automatinių minčių, emocijos stiprumas mažėja, situacija vertinama kitaip.
Lopšelyje-darželyje įrengta daugiafunkcinė salė. Salę į kelias erdves dalija slankiojanti užuolaida. Šioje erdvėje vaikams vedami meninio ugdymo, sporto užsiėmimai. Įrengtas vaizdo projektorius pateikčių ar kitos ugdomosios medžiagos demonstravimui. Šiuolaikiniai vaikai mokosi labai greitai, tad mokytojai kasdien susiduria su iššūkiu – kaip sudominti darželinukus, aktyviau įtraukti juos į ugdymo procesą. Salėje įrengtos interaktyvios grindys, kurios ugdomąjį procesą vaikams paverčia šiuolaikišku ir žaismingu. Ši technologija sukurta vaikų ugdymui pagal ikimokyklinio ugdymo programą. Tai universalus ugdymo sprendimas, kuriame atsižvelgiama į kiekvieno vaiko amžių ir individualias savybes. Naudojant šias grindis, ugdomasis procesas vyksta aktyvių žaidimų formatu, o tai yra ryškus veiksnys, turintis teigiamą poveikį vaiko sveikatai ir jo protiniams gebėjimas bei komandiniams gebėjimams formuotis.
Kitoje salės pusėje įrengta valgykla su moderniais ir šiuolaikiškais stalais, įrengta savitarnos atleidimo linija, kur vyresnieji vaikučiai galės apsitarnauti švediško stalo principu.
Lopšelis – darželis turi lauko teritoriją, 6 pavėsines, margaspalves smėlio dėžes, saugius sertifikuotus žaidimų įrenginius. Vaikams sudarytos sąlygos pasivaikščioti, stebėti gamtą įvairiais metų laikais, tyrinėti, eksperimentuoti ir žaisti. Kiemo teritorijoje yra pasodinti augalai vaikų tyrinėjimui, pažinimui ir stebėjimui. Ateityje planuojame pasisodinti vaismedžių, vaiskrūmių, įsirengti daržo lysves bei pasistatyti šiltnamį, kuriame vaikai galėtų patys sodinti augalus, stebėti jų augimą.
Visose grupėse įrengta kūrybinių tyrinėjimų erdvė su šviesos stalu, eksperimentinei, tiriamajai ugdytinių veiklai organizuoti.